Kişinin Biri

Herkesin beni bildiği gibiyim, beni her nasıl biliyorsan öyleyim…

Akademik eğitimim sahne sanatları üzerine, dolayısıyla farkında olmadan yoga ile çok öncesinden dirsek temasım başlamıştı, şimdi hayatımda büyüyen yoga içinde iyi ki bu alanda eğitim almışım diyorum.

Dışarıdan pek tahmin edilmeyebilir ama tiyatro eğitimi çok kapsamlı bir öğrenim süreci; dünya tiyatro tarihini anlamak için toplumların sosyolojik ve politik yapılarını, psikoloji, felsefi, mitoloji gibi konuları da öğreniyoruz.  Eğitim hayatımın 4 yılında doğu ve batı tiyatrosu, inanç sistemleri, doğu ve batı mitolojisi, felsefesi, ikonoloji (hatta tam bir yıl boyunca Sanskrit dramı) gibi dersler gördük. Nedenini bilmiyorum ama  benim dönemimden sonra nedense müfredattan Sanskrit Dramı kaldırıldı 🙂 Hatırlıyorum da Vedalar ve Doğu Felsefesi konusu beynimi yakmıştı. O zamanlar Bhagavat Gita, Ramayana ve Mahabharata sadece  olağanüstü yazılmış epik destanlardı. Reich, Carl Gustav Jung ve Joseph Campbell’ ın kitapları zaten mecburi kaynak kitaplarımızın arasındaydı.

Oyunculukta hareket yani Kinestetik çalışırken nefesin özgürleşmesi ve bedenin hareket keşfine dair doğu ve batı ekollerinden çok sayıda method ile çalıştım. O zaman böyle bir bağlantı yoktu ama şu an buradan bakınca oyunculukta hareket eğitimi kuramcılarının neredeyse hepsinin bir  yogi olduğunu ya da oradan beslendiğini söylemek yanlış olmaz 🙂

Osho Meditasyonlarında sık sık kullandığımız “Katarsis”… Bizim 4 sene ömrümüzü tüketmiş konudur 🙂 Aslında köken olarak Aristoteles’in Poetica adlı yapıtından alınmış bir sözcüktür; trajedinin seyirci üzerindeki etkisini anlatır. Empati yoluyla özünde ruhani başkalaşmayı, ruhun tarafsızlaşarak olaya “yabancılaşması”ını simgeleyen ve duygulanımı dengeleyerek sonunda kişiyi etik olarak da iyileştiren bir retoriktir “Katarsis”. Sonradan psikanalizde, bilinç dışına itilmiş duyguların boşalım olanağına kavuşturularak hastanın patojen duygulardan ve nevrotik belirtilerden kurtarılması anlamı yüklenmiş. Tıpta ise zehrin/irinin akıtılması olarak kullanılmış.

Aile Dizimi’nde çalıştığımız yapı ve alan şaşırtıcı biçimde ayinden törene ve gösterime geçerken tiyatronun şamanik  ya da ritüelistik kökleriyle benzerlik gösteriyor.

Anlayacağınız ben farkında olmadan 2001 yılında yogaya başlamışım 😀 O zamanki anlamlar ve anlamalar ile şimdiki arasında sadece garip bir boyut farkı var…

2006 yılında sevgili arkadaşım ve ilk öğretmenim Luiza Çukurel ile yoga pratiğine başladığımda herşey tanıdık geldi. Bir süre düzensiz olarak Luiza ile yoga derslerine devam ettim. Yoga çalışmaları ve okumaları 2008 yılından sonra günlük rutinime düzenli olarak dahil oldu. Parçaları birleştirme ve daha detaylı öğrenme isteğim doğrultusunda eğitmenlik eğitimlerine katıldım:

  • Peter Levine & Betsy Polatin – Trauma for Performing Artists, NY 2017.
  • Bessel van der Kolk – Body Keeps The Score, travma teorileri ve çalışmaları eğitimi Kripalu Yoga and Health Center, Boston 2016
  • Trauma Sensitive Yoga (Introceptive Yoga) – Boston Trauma Center, Kripalu Yoga and Health Center, Boston 2016
  • Ela Erdin Yoga Yoga Alliance onaylı (200HR) Eğitmenlik Eğitimi’nde eğitim asistanlığı 2015-2017
  • Advayta Yoga- Zeynep Aksoy ve David Cornwell Yoga Alliance onaylı (200 HR) Yoga Eğitmenlik Eğitimi 2014
  • Etkin İnsan Gelişim Enstitüsü – Alper Bayraktar ile Yoga Alliance onaylı (300 HR) Yoga Eğitmenlik Eğitimi 2013

2013 yılından beri aktif olarak yoga dersi vermekteyim. Grup dersleri, bireysel dersler ve şirketlere ders veriyorum.

Dramenonyoga, YogArt / YogACT adını verdiğim performans sanatçılarının ihtiyaçlarına yönelik kinestetik/hareket çalışmalarını da içeren yoga dersim var.

Aile Dizimi sistemi ile tanıştıktan sonra Feride Gürsoy yönetimindeki aile dizimi çalışmalarına katılma şansım oldu. Çalışma ve bu sistemik terapi yaklaşımı beni derinden etkiledi. Ela Erdin Yoga organizasyonu ile İzmir’de gerçekleşen Rumen Yankulov’un Family Constallations eğitiminin operasyon kısmında görevliyim. Rumen Yankulov’ un 3 yıl sürecek olan Family Constallations (Aile Dizimi) eğitimine devam ediyorum. Eğitimde aynı zamanda çevirmenlik yapıyorum.

Bununla birlikte Travmaya Duyarlı Yoga / Interoceptive Yoga çalışmaları yapıyorum. Yoga Alliance ‘a kayıtlı bir yoga eğitmeniyim. (Registry ID 152886)

Aşağıdaki özeti ben yazmadım ama pek fiyakalı olmuş😀

UZM. ECE TÜRKMUT DERE

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Sahne Sanatları Bölümü, Dramatik Yazarlık – Dramaturgi Ana Sanat Dalı mezunudur. Aynı bölümde yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

1999 – 2008 yılları arasında profesyonel olarak dans etmiş ve eğitmenlik yapmıştır. International Dance Council CID, Unesco üyesidir.

2005-2009 yılları arasında ABD’de Stage West Theatre Company, Valerie Williams Dance Theatre Co’motion gibi repertuar-müzikal ve dans tiyatrosu topluluklarında konuk sanatçı olarak çalışmıştır. Bu dönem içinde ISU’da konuk öğrenci olarak yönetmenlik ve oyunculuk derslerine katılmıştır. Chell Garcia’dan performans sanatında hareket, ritim ve kinesthetic üzerine dersler almıştır. 2009- 2013 yılları arasında MSM ve Akkademi Tiyatro kurumlarında yöneticilik ve eğitmenlik yapmıştır. 2013 yılından beri Tiyatrohane’de görev almaktadır. Oyunculukta Hareket ve Ritim, Nefes, Yazarlık-Dramaturgi ve bazı kuramsal dersleri vermektedir.

Lisanslı contrology ve Yoga Alliance (Registry ID 152886) akredite yoga eğitmenidir.

NDTA (Neuro Developmental Treatment Association)’in Türkiye’de gerçekleştirdiği fizyoterapistlere yönelik sinir bilim ve motor gelişim üzerine eğitimlerde ardıl çevirmen olarak görev yapmaktadır. Somatik odaklı travma tedavi yöntemleri üzerine çalışmalar yapmaktadır. Bütün bu çalışmalar sinir sistemi, psikoloji ve beden-hareket ilişkisine daha bütüncül bir yaklaşımla bakabilmesini sağlamıştır.

Boston Justice Resource Institute – Dr. Bessel Van Der Kolk ve ekibi ile 2008 yılından beri tanışmakta ve çalışmalarını takip etmektedir. Dr. Bessel Van Der Kolk ve ekibi ile Boston Justice Resource Institute – Trauma Center’ ın TCTSY eğitiminin ön koşulu olan yoğunlaştırılmış travma eğitimini tamamlamıştır. Bu alandaki eğitimlerine devam etmektedir.

Travma tedavisinde tamamlayıcı, beden odaklı çalışmalar ve projeler yürütmektedir. Bütün bu deneyimler sinir sistemi, psikoloji ve beden-hareket ilişkisine daha bütüncül bir yaklaşımla bakabilmesini sağlamıştır. Mercy Main Hospital – Des Moines Acil Servisinde, Travmaya Bilgili Bakım ve Travmaya Duyarlı Yoga & Mindfulness projesini hayata geçirmiştir. NAMI (National Alliance of Mental Health) ve YESS (Youth Emergency Services & Shelter) ortaklığı ile Travma Drama çalışmaları yapmıştır. 

Sahne / Performans Sanatçıları için sinir bilim ve travma bilimi odaklı hareket çalışmaları, atölyeler ve bireysel seanslar sunmaktadır.