Namaste

487ed918ca7747028da1277799e78625-1

Yoga çalışmalarına ilk başladığımda yoga öğretmenim ders sonunda ellerini göğsünün önünde birleştirip başını hafifçe öne eğerek bizi selamlardı. Eğitmenlik eğitiminde bu selamlamayı daha sık olarak kullanmaya başladık, oradaki öğretmenim bu selamlamaya Namaste sözünü de dahil ediyordu.

Önceleri anlamanı bilmediğim bu sözü tekrarlamakta bir direnç gösterdiğimi hatırlıyorum. Ne anlama geldiğini tam olarak anlamadığım bir sözü tekrar etmek istememiştim. Açık olmak gerekirse biraz komik ve zorlama gelmişti. Elbette hemen en iyi becerdiğim şeyi yaptım ve etimolojik olarak, nedir bu Namaste öğrenmeye çalıştım.

Namaste ya da Namaskar (नमस्ते [nʌmʌsˈteː])
Kelime Sanskritçe namas (eğilmek, önünde eğilme hürmet, saygı) ve te (sana) köklerinden oluşur. Tam olarak çevirsek, “Senin karşında eğiliyorum” demektir. Yani bir selamlamadır. Bu açıdan Namaste; merhaba, selam, güle güle, hoşçakal, teşekkür ederim vb. pek çok şekilde kullanılmaktadır.

Her kadim öğretinin içinde belirli bir amaca yönelik harekler ve kelimeler vardır. Bu kelimelerin özel bir titreşimi olduğu düşünülür. Kendi kültürümüzde sağ eli kalbin üzerine koyup, başımızı sola eğerek yaptığımız selamlama buna örnek olabilir. Bu kalpten saygı ve sevgi göstergesidir. Gönül selamıdır. Namaste de böyledir. Önemli olan elbette şekil değil taşıdığı anlam ve içeriktir. Bu açıdan ister merhaba, ister selam, ister namaste diyelim özünü kavramadıktan sonra pek bir kıymeti yoktur, gelişigüzel kullanmamak gerekir.

Namaste derken, Anjali mudra yapılır: Eller göğüs hizasında, alın önünde üçüncü göz olarak nitelediğimiz hizada ya da başın üzerinde birleştirilerek yapılabilir. Elleri birleştirirken çoğu zaman baş hafifçe öne eğilir. Anjali, anj kökünden gelir; saygı göstermek, kutsamak gibi anlamları vardır.

Bu hareket aslında ikili birliği, dualitenin birliğini anlatır. Daha farklı bir açıdan bakarsak eril ve dişil ögenin, kainatı yaratan karşıtlıklı birliğini, yani başka bir deyişle Tevhid’in çelişik birliğini işaret eder.
Bu selamlama felsefi açıdan derin bir anlam içerir. “İçimdeki Tanrısal öz, senin içindeki Tanrısal özü selamlar”, şeklinde özetlenebilir. Sevgi, saygı , hoşgörü ve nezaket göstergesidir.
İnternete namastenin anlamı ile ilgili pek çok çeviri bulabilirsiniz. Bazılarını sizin için derledim:

– İçinde bulununan ve bütün evrenin içinde yaşadığı yeri saygıyla selamlarım, onurlandırırım. İçinde sevginin, dürüstlüğün, bilgeliğin, barışın olduğu yeri saygıyla selamlarım, onurlandırırım. Sen kendi içindeki yerde, ben kendi içimdeki yerde isek, biz Bir’iz.
– İçindeki ruhaniyeti / Tanrı’yı selamlıyorum.
– İçimdeki ilahlilik içindeki ilahiliği algılar, anlar ve onun önünde eğilir.
– İçimdeki ilahi barış ve sevgi, içindeki ilahi barışı ve sevgiyi selamlar.
– Senin ve benim ruhum / özüm Bir. Eşit olduğumuzun farkındayım.
– Senin ve benim içimdeki öze saygı gösteriyorum, senin ve benim özümüz bir, biz biriz, sana ve Tanrısal özüne selam olsun.

Ben de sizin içinizde olan ve tüm evrenin yaşadığı o yeri, özünüzü, sevgiyle ve saygıyla selamlarım!
Namaste

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s